Su Arıtma Cihazı – NSF su Arıtma

Su Arıtma Cihazları İle Evde Daha Sağlıklı İçme Suyu Kullanımı

nsf-102-1

Su yaşamın kaynağıdır. Su yoksa hayat da yoktur. Mars’ta bile yaşam olup olmadığını anlayabilmek için gezegenin üzerinde su olup olmadığı araştırılıyor. Eğer su varsa yaşam da vardır. İnsan vücudu için de su, olmazsa olmazdır. Yetişkin bir bireyin vücudunun yaklaşık % 60’ı su iken, yeni doğan bir bebeğin vücudundaki su oranı %90 civarındadır. Bir çocuk vücudunun ise yaklaşık %70’i sudur, yani kısaca insanın yaşaması için su hayati önem taşır. Yaşamımızı sürdürebilmemiz için su içmek zorundayız. Eskiden, ülkemizin nüfusu bu kadar artmamışken ve doğal kaynaklarımıza günümüzdeki kadar müdahale ederek kirletmemişken, evlerimizde musluktan akan suyu içebilirdik. Peki, ne oldu da musluklarımızdan akan sular içilemez oldu? Yanıtı çok basit, temiz su kaynaklarımız belli yerleşim bölgelerinde yetersiz kalmaya başladı, belli yerleşim bölgelerinde ise atıklardan dolayı kirlendi. Bunun için çözümler geliştirdik ve önce damacana suları kullanmaya başladık. Daha sonraları ise damacana suların plastikte olması, temizlenme koşullarının yetersiz kalması ve belli dönemlerde de (özellikle yaz aylarında) kontrolsüz dolum yapan kötü niyetli firmalar nedeniyle, damacana sular güvenilirliğini kaybetti. O zaman yeni bir çözüm daha çıktı karşımıza su arıtma cihazları.

Bu cihazlar teknolojinin gelişmesiyle gittikçe küçüldü ve suyun sterilasyonu konusunda büyük yol kat ederek alkali-su-aritma-cihazi-500x500evlerimizin içine kadar girmeyi başardı. Su artıma cihazları, markalara göre çeşitlilik gösterse de genellikle yaygın olarak kullanılan teknoloji aynı. Su arıtma cihazları kullandıkları arıtma teknolojilerine ve arıtma amaçlarına göre sınıflandırılabilir. Buna göre piyasada beş farklı arıtma cihazıyla karşılaşabilirsiniz; kum filtreli cihazlar, su yumuşatma cihazları, ultraviyole arıtma cihazları, aktif karbon cihazlar ve ters ozmoz cihazlar. İçme suyu için kullanılan en yaygın cihazlar ters ozmoz cihazlarıdır. Ev tipi içme suyu arıtması yapan cihazlar kullanım yerlerine göre ise genellikle iki modele sahiptir, tezgah üstü cihazlar ve tezgah altı cihazlar. Bu durum sadece kullanım alanından kaynaklanan bir model üretimidir, cihazın arıtma tekniğinde bir değişikliğe neden olmaz.

Evinize su arıtma cihazı almaya karar verdiyseniz, dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunmaktadır.  En önemlisi aldığınız cihazın uluslararası geçerliliği olan sertifikasyonu olmasıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise cihazınızın bakımıdır. Cihaz bakımı mutlaka önerilen süre içerisinde ve doğru malzemelerle yapılmalıdır. Eğer doğru filtre ya da doğru yardımcı malzemeler kullanılmazsa cihazınızın arıtması kalitesini ve güvenilirliğini kaybeder. Yaşamımızın kaynağı olan suya daha kolay ve güvenle ulaşmayı amaçlayarak aldığımız su arıtma cihazımız, doğru kullanımla uzun seneler evimizin en önemli misafiri olacaktır.

 

 

 

 

X