Kategori: Blog

Suyun varlığı bizim hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Suyun olmadığı bir yaşam hayal bile edilemez çünkü su olmadan insan hayatı devam etmez. Bu sebepten dolayı su insan hayatının vazgeçilmez unsurudur. Peki musluğumuzdan akan sular ne kadar sağlıklı? Hepimizin de bildiği gibi fabrikalar atıklarını denizlere, akarsulara boşaltarak sularımızı kirletiyor. Hayatımızın vazgeçilmez unsuru dediğimiz sular musluğumuza gelene kadar birçok arıtma sisteminden geçiyor. Ama maalesef bunların hiç biri yeterli olmadığı için biz musluğumuzu açıp gönül rahatlığıyla suyumuzu tüketemiyoruz. Bu noktada piyasada çokça bulunan su firmalarına sığınıyoruz.

İhtiyacımızı gidermek için yavaş yavaş maddi imkânlarımızdan fedakârlık yapıp bu firmalardan su ihtiyacımızı karşılıyoruz. Bu işlem esnasında hiç birimizin gözüne maddi kayıplar görünmüyor. Çünkü temel ihtiyacımızı karşılıyoruz. Peki hem sağlıklı hem güvenilir hem de daha uygun yöntemlerle kendi suyumuzu kendimiz hazırlayabiliriz desek? Nasıl mı? Su arıtma cihazı sayesinde. Su arıtma cihazları tek sefere mahsus olmak kaydıyla sahip olabileceğimiz ve uzun yıllar gönül rahatlığıyla suyumuzu arıtabileceğimiz bir cihaz. Sadece maddi açıdan değil hem el değmeden gözümüzün önünde hem de cebimizden yüksek rakamlar çıkmadan kullanabileceğimiz mükemmel bir ürün. Su arıtma cihazları evimizde, iş yerimizde yer kaplamadan kullanılan bir ürün olmakla birlikte oldukça sağlıklı. Hangimiz çeşmemizi açıp kana kana su içmek istemez ki? Suyun tadına varabileceğimiz bu mükemmel su arıtma cihazına sahip olmak hepimizin hakkı.

Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli ögedir. İnsan vücudundaki  karbonhidrat, protein veya yağın bir kısmını  kaybettiğinde hayatına devam edebilir fakat suyun sadece %10’unu kaybetmesi bile böbrek yetmezliğine neden olabilir. Kanın %92’si, kemiklerin %22’si, beynin ve kasların %75’i sudur. Peki hayatımız için bu kadar önemli olan suyu nasıl daha güvenilir bir şekilde tedarik edebiliriz. Burada ise yardımımıza SU ARITMA cihazları koşuyor. Su arıtma cihazları ile hayati önem arz eden suyu en güvenilir yöntemler ile kendimiz tedarik edebiliriz. En güvenilir ve en uygun yöntem olan su arıtma cihazlarını sağlıklı bir yaşam için hayatımıza kolaylıkla dahil edebiliriz. Sizde su arıtma cihazlarını tercih etmekte geç kalmayın.

İçtiğimiz sular ne kadar sağlıklı?

İçindeki kireç miktarının fazlalığı, klor, acı tat gibi unsurlar arıtılma olmaksızın suyu kullanmamızı engelliyor. Kuyu ya da deniz suyu fark etmez doğru cihazlarla arıtıldığında harika sonuçlar elde etmeniz kaçınılmaz.
Su arıtma cihazları, kireç olarak bilinen suya sertlik veren kalsiyum iyonlarının arındırılmasına yardımcı olur. İçindeki serbest klor alınırken suyu o acı tattan kurtarır, koku bakımından da iyileştirir.

Su arıtma cihazları arıtılmış hazır suyu fazla maliyete temin etme derdinden sizi kurtarır, bütçenize katkı sağlar. Ekonomik yoldan ihtiyacınız olan su arıtma kimyasalları kısa sürede kolay yoldan elde edersiniz. Su arıtma cihazları, her mekanın ihtiyacına göre farklı türlerde var olmaktadır. Otel, okul gibi büyük tesisler için evsel atık suyu arıtım işlemi kullanılabilir. Su arıtma cihazlarıyla su deposu gibi alanlarda biriken çamur tabakasının oluşmasını da önlemiş olursunuz.

Uygun fiyat ve kaliteyle ön plana çıkan su arıtma ekipmanları yaşamınızı kolaylaştırır. Damacana suyu maliyetinizi attırır, içme suyunun bütçenizi sarsmasına izin verir. Bakteri oluşmasına izin vermeyen su arıtma cihazlarıyla üstün nitelikli arıtım işlemini sağlayıp sağlıklı su kullanımını gerçekleştirin.

Su Arıtma Cihazları İle Evde Daha Sağlıklı İçme Suyu Kullanımı

nsf-102-1

Su yaşamın kaynağıdır. Su yoksa hayat da yoktur. Mars’ta bile yaşam olup olmadığını anlayabilmek için gezegenin üzerinde su olup olmadığı araştırılıyor. Eğer su varsa yaşam da vardır. İnsan vücudu için de su, olmazsa olmazdır. Yetişkin bir bireyin vücudunun yaklaşık % 60’ı su iken, yeni doğan bir bebeğin vücudundaki su oranı %90 civarındadır. Bir çocuk vücudunun ise yaklaşık %70’i sudur, yani kısaca insanın yaşaması için su hayati önem taşır. Yaşamımızı sürdürebilmemiz için su içmek zorundayız. Eskiden, ülkemizin nüfusu bu kadar artmamışken ve doğal kaynaklarımıza günümüzdeki kadar müdahale ederek kirletmemişken, evlerimizde musluktan akan suyu içebilirdik. Peki, ne oldu da musluklarımızdan akan sular içilemez oldu? Yanıtı çok basit, temiz su kaynaklarımız belli yerleşim bölgelerinde yetersiz kalmaya başladı, belli yerleşim bölgelerinde ise atıklardan dolayı kirlendi. Bunun için çözümler geliştirdik ve önce damacana suları kullanmaya başladık. Daha sonraları ise damacana suların plastikte olması, temizlenme koşullarının yetersiz kalması ve belli dönemlerde de (özellikle yaz aylarında) kontrolsüz dolum yapan kötü niyetli firmalar nedeniyle, damacana sular güvenilirliğini kaybetti. O zaman yeni bir çözüm daha çıktı karşımıza su arıtma cihazları.

Bu cihazlar teknolojinin gelişmesiyle gittikçe küçüldü ve suyun sterilasyonu konusunda büyük yol kat ederek alkali-su-aritma-cihazi-500x500evlerimizin içine kadar girmeyi başardı. Su artıma cihazları, markalara göre çeşitlilik gösterse de genellikle yaygın olarak kullanılan teknoloji aynı. Su arıtma cihazları kullandıkları arıtma teknolojilerine ve arıtma amaçlarına göre sınıflandırılabilir. Buna göre piyasada beş farklı arıtma cihazıyla karşılaşabilirsiniz; kum filtreli cihazlar, su yumuşatma cihazları, ultraviyole arıtma cihazları, aktif karbon cihazlar ve ters ozmoz cihazlar. İçme suyu için kullanılan en yaygın cihazlar ters ozmoz cihazlarıdır. Ev tipi içme suyu arıtması yapan cihazlar kullanım yerlerine göre ise genellikle iki modele sahiptir, tezgah üstü cihazlar ve tezgah altı cihazlar. Bu durum sadece kullanım alanından kaynaklanan bir model üretimidir, cihazın arıtma tekniğinde bir değişikliğe neden olmaz.

Evinize su arıtma cihazı almaya karar verdiyseniz, dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunmaktadır.  En önemlisi aldığınız cihazın uluslararası geçerliliği olan sertifikasyonu olmasıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise cihazınızın bakımıdır. Cihaz bakımı mutlaka önerilen süre içerisinde ve doğru malzemelerle yapılmalıdır. Eğer doğru filtre ya da doğru yardımcı malzemeler kullanılmazsa cihazınızın arıtması kalitesini ve güvenilirliğini kaybeder. Yaşamımızın kaynağı olan suya daha kolay ve güvenle ulaşmayı amaçlayarak aldığımız su arıtma cihazımız, doğru kullanımla uzun seneler evimizin en önemli misafiri olacaktır.

 

 

 

 

Su arıtma işlemi; suyun içerisinde bulunan tüm zararlı maddelerin, kirecin ve klorun ayrıştırılarak daha saf bir içme suyu elde edilmesidir. Sulardaki kirecin yüksekliği özellikle küçük çocuklarda kemik gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Su tesisatlarının eski, kalitesiz ve bakımsız olmasından dolayı içme suyuna pas veya kum karışabilmektedir. Bunlar da birçok hastalığa neden olmaktadır. Su arıtma cihazı arıtma yaparken tüm zararlı maddeleri temizlediği gibi yararlı olabilecek mineralleri de arıtmaktadır. Bunun önüne geçmek için üretici firmalar arıtma filtreleri dışında bir filtreyi sistemlerine eklemişlerdir ve bu filtre sayesinde kaybedilen minerallerin geri kazanılması sağlanmıştır. Burada önemli olan cihazı dikkatli seçmektir. İyice araştırılmalı, kaliteli su arıtma sistemi kullanılmalıdır.

Su arıtma cihazı piyasalarda genellikle pompalı ve pompasız olarak iki çeşit bulunmaktadır. Su basıncınız normal ise pompasız, düşük veya yüksek ise pompalı kullanmanız gerekmektedir. Özellikle kırsal kesimlerde pompalı cihazlar kullanılmalıdır. Su arıtma cihazları içerdiği düşük miktarlardaki potasyum ve sodyum nedeniyle tansiyon hastaları için tercih sebebidir. Ayrıca emilimi kolay olduğu için böbrekleri rahatlatarak onlara daha az iş bırakır. Çeşme suyuna alternatif olarak damacana kullanılabilir. Damacana kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar muhafaza koşulları ve temizliktir. Damacanalar tek kullanımlık olmadığı için aynı damacana yıllarca kullanılabiliyor ve temizliğe dikkat edilmediği takdirde sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Evinize gelen damacanadaki suyu cam şişelere boşaltsanız bile içindeki su plastikten dolayı kimyasal maddeleri almış oluyor. Bir de taşıma sırasında güneş altında bekleyen sular oldukça zararlı mikroorganizmaların artmasına neden oluyor. Bu da ishalden kansere kadar birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor. Sadece içtiğimiz sular için değil kullandığımız, yıkandığımız sulardaki maddeler de hastalanmamıza yol açabiliyor. Eğer mümkün olabiliyorsa su arıtma cihazlarını sadece içme suyuna değil evin genel kullanımına taktırmak gerekir.

Su arıtma cihazı satın almak ilk başta pahalı görünebilir ama kendisini kısa zamanda telafi eder. Özellikle yazın su tüketimi arttığında suya para vermeden kendi musluğunuzdan rahatlıkla kullanabileceksiniz. Aniden su bitebilir, korkusu yaşamazsınız su arıtma sistemlerinde. Elinizin altında 7 gün 24 saat suyunuz hazırdır. Taşıma sorununuz olmaz. Siparişin geç gelmesi ya da ulaşılamaması gibi sorunlar yaşanmaz. Su arıtma cihazları kullanmak hem daha ekonomik, hem daha sağlıklı, hem de daha kullanışlıdır. Su arıtma cihazının bakımları, filtre değişim ve temizlikleri periyodik olarak yapılmalıdır. Satın alacağınız firmayı araştırırken servis sonrası hizmetlerini de göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

X